УПЦ Київський Патріархат м. Рівне Всіхсвятська парафія
храм Преподобного Федора князя Острозького
20.06.2019 захоплений ПЦУ

Про благодійників і благодійність
 

Про благодійників  і благодійність

 

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

 

Дорогі браття і сестри!

 

“Освяти, Господи, тих, що люблять красу дому Твого, прослав їх Божественною Твоєю силою” (слова з заамвонної молитви). За кого це так завзято молить Господа свята Церква? Про кого вона так клопочеться? Про добродійників святих храмів, про тих, хто з любові до них та їх благоліпності не шкодують своєї посильної жертви на їх прикрашання. Яка чудова молитва! Видно, велика й особливо вгодна Богові чеснота – будувати і прикрашати храми Божі.

 

“Благодійним є улаштування училищ, – говорить святитель Феофан Затворник, – благодійне заснування лікарень, благодійне будівництво притулків та інших місць заспокоєння нужденних і стражденних. Але зведення храму благодійніше від усього цього, бо храм Божий є й училище, і духовна лікарня, і притулок для подорожніх”. Створення і благоприкрашання храмів настільки піднесеніше за все інше, наскільки безсмертна душа дорожча за тлінне тіло; наскільки життя вічне цінніше від тимчасового.

 

Храм Божий – цей рай земний; для християнина бути у храмі Божому все одно, що бути на небі. Тому не випадково посли князя Володимира, побувавши в Константинополі у храмі св. Софії, сказали, висловлюючи піднесені почуття, що переповнювали їхні серця: “Не знаємо, були ми на землі чи на небі”. У храмі Божому “з нами Сили Небесні невидимо служать”. Тут усе дихає благодаттю Божою. Приходь сюди радісним – радість твоя освятиться і подвоїться. Ти відчуєш серцем, що Бог є єдиним джерелом неминущої радості. Приходь сюди пригнічений скорботою – і ти одержиш відраду й утіху. Приходь сюди трудами виснажений і клопотами обтяжений – і ти одержиш тут оновлення сил, бадьорість духу, полегшення важкої ноші твого життєвого хреста. Так говорить Сам Господь: “Прийдіть до Мене, всі струджені і обтяжені, і Я заспокою вас!” (Мф. 11, 28).

 

У храмі Божому людина духовно народжується до нового, праведного й богоугодного життя. Храм Божий є місцем освячення і благословення тих, що йдуть до шлюбу, на народження дітей і створення християнської сім’ї. У храмі грішники, що каються, одержують від Бога відпущення гріхів. У храмі Божому відправляється Божественна літургія, на якій православні люди причащаються Тіла і Крові Христових. Храм Божий є місцем похоронної відправи і напуття християнина у вічне життя. У храмі Божому Церква завжди молиться за тих, за кого нікому молитися: за живих і померлих. Храм Божий – це святе місце, дім Божий.

 

Ось що значить храм для православних християн! Ось чому будівництво храмів і турбота про благоприкрашання храмів Божих з самого початку християнства в Русі-Україні вважалися великими чеснотами і були найулюбленішими справами православних людей.

 

Майже всі храми у нашій країні і створені, і прикрашені ревністю і щедрістю християнських душ. На це святе діло витрачалися й останні лепти убогих вдовиць, і щедрі пожертвування багатих людей. Пожертвувачі глибоко усвідомлювали, що вони здійснюють велику і богоугодну справу. І подивіться, вони не лише збагатили культуру нашого народу, вони заслужили дещо більше.

 

Ось і Євангеліє оповідає, що під час земного життя Христа був сотник, у котрого захворів слуга. Вважаючи себе недостойним прийняти Господа, він просив Його через юдейських старійшин зцілити хворого.

 

Старійшини, виконуючи доручення, сказали про сотника Христу: “Він достойний, щоб Ти зробив для нього це, бо любить народ наш і збудував нам синагогу” (Лк. 7, 4-5). Спаситель виконав прохання, зцілив слугу сотника, який заслужив благовоління Христа за створення дому молитви.

 

А ось що оповідається в житії преп. Еразма Печерського. Він був людиною багатою. Коли вступив до монастиря, то все своє майно витратив на прикрашання Печерського храму. Зробившись у такий спосіб з багатого бідним, він був зневажений серед своїх знайомих. Потім його почала бентежити думка, що краще було б йому використати своє багатство для бідних, ніж на прикрашання храму. Ця спокуса так оволоділа ним, що він впав у розпач і почав жити гріховно.

 

Але ось що відбулося потім. Еразм важко захворів, утратив мову й зір. Біля його постелі зібрались ченці Печерської обителі і з жалем почали говорити: “Горе, горе душі його! Жив він гріховно і так тепер жорстоко страждає”. Раптом Еразм став зовсім здоровим, сів і почав говорити:

 

– Правда, я такий, яким ви мене вважаєте. Та ось що зі мною трапилося. Сьогодні мені явилися преподобні Антоній і Феодосій і сказали: “Ми за тебе молились, і ось за нашими молитвами Господь дає тобі час на покаяння”. Потім я бачив ще Пречисту Богородицю з Немовлям на руках і з цілим сонмом святих. Вона сказала мені: “Еразме! Оскільки ти прикрасив церкву Мою, то Я прикрашу тебе і прославлю в Царстві Сина Мого. Вбогих завжди маєте з собою, а церкви Моєї не мали. Отже, встань, покайся, прийми великий ангельський образ (схиму), і на третій день Я візьму тебе чистим до Себе”. – Сказавши це, Еразм у присутності всіх покаявся і після прийняття постригу в схиму на третій день помер.

 

Браття і сестри! Зверніть увагу, яке блаженство чекає на будівників і благоприкрашателів святих храмів. За них молиться не лише Церква земна, а й Церква небесна. Сама Богоматір клопочеться за них. І якщо вони впали в якісь гріхи, Божа Матір клопочеться за них перед Богом, щоб Він дав їм час на покаяння.

 

Нехай втішаються цим усі творці та благоприкрашателі святих храмів і не шкодують своїх пожертвувань. Молитви православних християн у храмах, ними створених, донесуть їхні жертви до Престолу Божого на небесах, а звідти зведуть на благодійників і благоприкрашателів благословення і освячення. Ми ж усі, браття і сестри, молячись за тих, хто любить благоліпність дому Божого, і самі намагатимемось мірою наших можливостей брати участь у цьому доброму ділі, нехай сподобимося і ми молитовного за нас клопотання Церкви перед Всемилостивим і Людинолюбним Богом.

 

Амінь!

 

Патріарх Філарет «Проповіді» т. 2. К. 2000

 

 

 

 Создан 14 сен 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
free counters Погода в Рівному Волинська православна богословська академія