УПЦ КП м. Рівне Всіхсвятська православна парафія

Акафіст преподобному Агапіту, лікарю Печерському
Акафіст преподобному Агапіту, лікарю Печерському

Кондак 1


Вибраний ученику великого учителя преподобного і богоносного отця нашого Антонія, святий отче Агапіте, ти дивно уподібнився його житію святому; піснями з любов’ю величаємо тебе, нашого заступника; ти ж, маючи сміливість перед Господом, завжди молися за спасіння нас грішних, визволяючи від усяких бід нас, що взиваємо до тебе:

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Ікос 1


Ангелів люб’язну чистоту від твоєї юності ти полюбив, блаженний Агапіте, до подвижника чеснот, преподобного Антонія, прийшов ти, і, від нього в чернецтво одягнений, ти ревно уподібнювався його подвигам, тому прославляємо тебе похвалами такими:

Радуйся, богоносного Антонія чеснот і дарів спадкоємцю; радуйся, бо ти піднявся на висоту духовної досконалості.

Радуйся, бо ти старанними молитвами дар лікування і чудотворення від Господа одержав; радуйся, бо ти із глибини душі зітханнями чистоту душевну придбав.

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Кондак 2


Бачив Всевидець Господь благу волю душі твоєї, блаженний Агапіте, щоб трудитися заради Нього неліниво, надихнув преподобного Антонія благословити тебе на жорстоке і тяжке житіє у печерному затворі. Ти ж, святе благословення з вірою прийнявши, в печері вічний спокій знайшов, єдиному Богові слугуючи у співі, посту і подвигах, невмовкно співаючи Йому: алилуя.


Ікос 2


Зрозумів преподобний Антоній волю Божу засяяти в цьому ченцеві вельми благоугодним началам і душоспасительному наміру, багато наситив його духовними насолодами і в чеснотах укріпив, заради цього взиваємо до нього так:

Радуйся, преподобного Антонія вдачу ти собі засвоїв; радуйся, його житію ти щиро поревнував.

Радуйся, ти синівську любов до нього придбав; радуйся, і ним ти був улюблений.

Радуйся, самовидцю його подвигів; радуйся, у лікуванні недугів йому допомагав.

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Кондак 3


Силою Божою укріплений, святий Агапіте, великі чернечі труди взяв ти на себе, щоб благословив Він діла рук твоїх на славу імені Його святого і на лікування всіх, хто з вірою і надією до тебе звертався і не лінувався підносити пісню Пресвятій Тройці: алилуя.


Ікос 3


Маючи чисту думку і непорочну совість і пам’ятаючи Того, Хто сказав: «Хворим був і відвідали Мене; бо те, що ви сотворили одному із цих менших Моїх братів — Мені сотворили», хворих ченців під свій покров ти по-батьківськи приймав, як батько дітей своїх ти утішав, відраду своїм піклуванням подаючи, і, батьківською ласкою тяжкість хвороби полегшуючи, ти з лона хвороби піднімав. Заради цього прийми від нас богохваління такі:

Радуйся, в чеснотах богомайстерний подвижнику; радуйся, у Христі братію чернечу ти полюбив.

Радуйся, хворим ченцям смиренний і невсипучий служителю; радуйся, за подвиги у тимчасовому житті ти вічний спокій знайшов.

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Кондак 4


Житейським морем, бурею схвильованим, ти безбідно пройшов, блаженний, і пристановища безстрастя ти досяг, керований заповідями Христа Бога, які були світильником ногам твоїм і світлом стопам твоїм. Тому нині в Небесних оселях перебуваєш, з насолодою співаючи Триєдиному Богу: алилуя.


Ікос 4


Багато хто, почувши про богоугодне твоє житіє, блаженний Агапіте, приходили до тебе: одні послухати повчання твої, інші отримати зцілення різних недугів, їх же ти, з батьківською любов’ю приймаючи, спрямував до спасіння, визволяючи від усяких хвороб і немочей. Заради цього ми вдаємося до тебе, великого помічника і цілителя, славлячи тебе так:

Радуйся, любителю мовчання, що подвигами своїми обитель прикрасив; радуйся, спасіння багатьох душ людських винуватцю.

Радуйся, хворіючих на гріхи лікарю добрий; радуйся, воїне Христів, що полки невидимих ворогів переміг.

Радуйся, бо Ти послужив їхньому спасінню душевному і тілесному.

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Кондак 5


Будучи боготекучим світлом, угоднику Божий, ти всіх вів дорогою до Сонця правди — Христа прикладом святого твого життя, яке все було присвячене служінню Богу і ближнім твоїм; убогих і жебраків ти милостиво годував. Тому ти успадкував блаженство милостивих і зі святими вічно співаєш похвальну пісню: алилуя.


Ікос 5


Бачимо тебе, блаженний отче Агапіте, досягшим міри мужа досконалого у Христі і сповненого дарів Божественних, що в Євангелії Христовому обіцяні вірним послідовникам Бога Слова. Тому, дивуючись твоїм подвигам, співаємо тобі похвальні пісні:

Радуйся, бо ти знайшов у глибині серця дорогий бісер Господа Ісуса Христа; радуйся, бо ти завжди мав у вустах і серці своєму ім’я Його Божественне.

Радуйся, бо ти на землі був голодним і спраглим, нині ж на Небесах їжею нетлінною насичуєшся; радуйся, будучи убогим, ти убогих від голоду визволяв.

Радуйся, ярмо Христове благе і легке ти щиро полюбив.

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Кондак 6


Проповідником євангельських чеснот був ти твоїм житієм, отче блаженний, плоть твою ти підкорив постом і молитвою, і у славу Божу пожив ти; промінням своїх подвигів ти не тільки посоромив всезлобного ворога, вірменина нечестивого, паленого заздрістю і гнівом і своїм злісним хитрощам радіючого, але і до світла Христової істини ти привів його, повчаючи за все дякувати Господу і славити Його, співаючи Йому: алилуя.


Ікос 6


Засяяв ти, блаженний Агапіте, в печері цієї святої обителі, як богоносне світило, світлом добрих діл і лікування, зворушував душі і серця людей, а нечестивого лікаря і заздрісника та його безсоромне безумство ти посоромив. Тому святому і блаженному цьому угоднику зворушено промовляємо:

Радуйся, лікування нечестивого вірменина ти посоромив; радуйся, приреченого на смерть тим же вірменином хворого ти з ложа хвороби підняв.

Радуйся, засудженого на смерть і напоєного смертною отрутою ти чудесно зцілив і від смерті визволив; радуйся, бо ти випив смертельну отруту із рук ворога і, за словом Господнім: «Якщо щось і смертоносне вип’ють, не зашкодить їм», — життя неушкодженим ти зберіг.

Радуйся, злобу і підступи ворогів своїх ти посоромив.

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Кондак 7


Бажання одне мав ти, блаженний отче, щоб Богу догоджати і побожно служити спасінню душевному і здоров’ю тілесному ближніх твоїх, тому твоя печерна келія була благоутічною лікарнею всякій людині: убогому і багатому, князеві і жебракові. Ти ж, єдине маючи в серці: «бути всім для всіх», лікував, незважаючи на особи, закликаючи разом серцем і вустами невмовкно виголошувати Богу: алилуя.


Ікос 7


Нового, великого чудотворця пізнав у тобі славний князь Володимир Мономах, який лежав на ліжку хворим, перебуваючи при кончині своїй; зі сльозами благав він блаженного Агапіта прийти і зцілити його, але той, зберігаючи чернечу обітницю ніколи не покидати стін обителі, послав зілля від своєї трапези, і князь, споживши його, встав здоровим. Такій силі твого чудотворіння і нелицемірності дивуючись, взиваємо до Тебе такими похвалами:

Радуйся, лілеє, що виросла в печері; радуйся, миро Христове запашне.

Радуйся, бо ти не сховав талант лікування, який вручив тобі Домовладика; радуйся, заради сильних світу цього ти чернечу обітницю не порушив.

Радуйся, бо ти заради слави Небесного звання славу людську в ніщо ставив; радуйся, великого князя Володимира Мономаха з ложа смертного зіллям, тобою благословенним, і молитвою ти підняв.

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Кондак 8


Подорожнім і прибульцем у світі цьому вважав ти себе, Агапіте блаженний, тому всяке піклування про земне багатство ти відкинув. Усяке суєтне надбання забороняючи, тих, хто приходив до тебе, повчав розділяти достаток свій з убогою братією і в їх особі служити Самому Христу, невмовкно співаючи похвальну пісню: алилуя.


Ікос 8


Увесь ти був у Бозі, отче блаженний, у Бозі і догоджанні Йому Ти завжди закликав, благаючи нічому не давати перевагу більше, ніж любові Христовій, пам’ятаючи сказане Христом: «Не збирайте собі скарби, які міль та іржа знищують, а збирайте собі скарби на Небесах». Ти не захотів заради благ тимчасових позбутися благ вічних, відкинув усі дари, принесені тобі від князя, навчивши роздати їх убогій братії і жебракам. Тому і ми таку твою любов до убогих прославляємо, взиваючи до Тебе так:

Радуйся, бо ти убогість полюбив більше за багатство; радуйся, нагороду за своє лікування ти відкидав і повелівав роздавати її убогим і жебракам.

Радуйся, бо ти успадкував блаженство убогих; радуйся, бо ти повчав розділяти з убогими хліб твій.

Радуйся бо ти свою любов до Бога засвідчував любов’ю до ближніх; радуйся, похвалами молитовними ти донині в обителі Києво-Печерській дуже шануєшся.

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Кондак 9


Усім, хто приходив в обитель ради молитов і лікування, блаженний отче, дивно було бачити тебе, що перебував в убогій келії, однак ти всіх приймав з рівною любов’ю, до кожного говорив душевними словами і творив зцілення, навчаючи всіх співати всіх благ винуватцю Богу: алилуя.


Ікос 9


Красномовці велемовні не можуть достойно оспівати подвиги твоїх чудотворінь, блаженний Агапіте, ми ж, хоч і недостойні, таким подвигам дивуючись, насмілюємося величати тебе похвалами такими:

Радуйся, бо ти написав закон Христів на скрижалях твого серця; радуйся, ти із глибини серця виносив добрі і душоспасительні настанови людям.

Радуйся, печерний громадянине, що міста і села наповнив славою твоїх чудес; радуйся, Богом улюблений і ближніми твоїми благословенний.

Радуйся, образ досконалості у Христі ти у собі показав; радуйся, ярмо Христове благе і легке ти щиро полюбив.

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Кондак 10


Надію спасіння ти придбав при кончині твоїй, блаженний отче Агапіте, і, як дозріла пшениця під час жнив, благою кончиною переселився в день, який заздалегідь указав тобі Господь, в оселі Небесні, щоб прийняти нагороди від праведного Мздовоздателя Христа, Який приєднав душу твою до святих, що невмовкно виголошують перед престолом слави Його переможну пісню: алилуя.


Ікос 10


Царя Небесного Христа вірним рабом і послідовником був ти, отче Агапіте, тому за правдивим Його словом: «Там, де Я є, там і слуга Мій буде», ми, шануючи тебе, серцем безсумнівно віруємо, що ти перебуваєш з Христом у вічних оселях блаженства і насолоджуєшся нетлінною радістю, як істинний Його угодник; від нас же чуєш благохваління такі:

Радуйся, бо ти передречення нечестивого вірменина про твою смерть посоромив; радуйся, про день твоєї блаженної кончини від Господа сповіщений.

Радуйся, душу твою в руки Господа ти радісно віддав; радуйся, відкритим лицем славу Трисяйного Божества Ти споглядаєш.

Радуйся, тілом смертним ти в обителі похований; радуйся, душею безсмертною ти злетів до Небесного Сіону.

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Кондак 11


Спів Пресвятій Богородиці приносячи, блаженний отче наш Агапіте, і про обитель нашу святу і тих, що подвизаються в ній, і за всіх, хто з любов’ю до тебе звертається, завжди заступаєшся, благаючи миру з висоти і благого успіху всім, хто возносить достойні похвали Триєдиному Богу, оспівуючи Його: алилуя.


Ікос 11


Світильником добрих діл сповідаємо тебе, блаженний отче, і прославляємо Господа, Який прославив тебе і безліччю чудес мощі твої на-знаменував: бо ти виточуєш від них недужим струмки благодатних зцілень і спонукаєш вірних взивати до тебе:

Радуйся, земний ангеле і Небесна людино; радуйся, безоплатного лікування джерело.

Радуйся, фіале, переповнений многоцілющим миром; радуйся, бо ти від твоєї святої раки щедро зцілення подаєш.

Радуйся, скорботних утішителю; радуйся, засмучених ти підбадьорюєш.

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Кондак 12


Благодать Господню виблагай нам, отче Агапіте, що шануємо з любов’ю святу пам’ять твою і старанно приходимо до чесної раки мощей твоїх, від якої ти подаєш чудесні зцілення недужим. Тому тебе, якого Бог прославив даром чудотворіння, щиро молимо: зціли наші недуги душевні і тілесні і допоможи нам заступництвом твоїм одержати вічне спасіння, щоб разом з тобою співати дивному у святих Своїх Богу: алилуя.


Ікос 12


Оспівуючи подвиги твої, блаженний отче, ублажаємо рівноангельське житіє твоє, дивуємося чудесам твоїм, молитовно шануємо святу пам’ять твою і, припадаючи до раки мощей твоїх, зворушено взиваємо:

Радуйся, Пресвятої Богородиці достойний предстоятелю; радуйся, печерних жителів славо і похвало.

Радуйся, святої обителі цієї, разом з Антонієм і Феодосієм, постійна охороно; радуйся, тих, хто подвизається в ній, благонадійне заступництво.

Радуйся, тих, хто приходить до неї на поклоніння, благий предстоятелю; радуйся, тих, хто шанує пам’ять твою, Небесний покровителю.

Радуйся, Агапіте, душевних і тілесних недугів скорий цілителю.


Кондак 13


О преблаженний отче Агапіте! Ти вгорі на Небесах, ми ж долі на землі, віддалені від тебе не стільки місцем, скільки гріховною нашою нечистотою, однак насмілюємося принести тобі цей малий похвальний спів, його ж милостиво прийнявши, благай Господа і Владику нашого позбавити нас вічної загибелі і сподобити блаженства святих, що співають Йому похвальну пісню: алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються перший ікос і перший кондак.


Молитва до преподобного Агапіта, лікаря ПечерськогоО всеблаженний Агапіте, земний ангеле і Небесна людино! Припадаємо до тебе з вірою і любов’ю і молимо тебе старанно: яви нам, смиренним і грішним, святе твоє заступництво, бо ради гріхів наших ми не маємо свободи дітей Божих просити за наші потреби Господа і Владику нашого. А тебе, молитвеника благоприємного до Нього, просимо з великим старанням: виблагай нам у Його благості благопотрібні дари душам і тілам нашим, віру праву, любов до всіх нелицемірну, у злостражданнях терпіння, тяжкими хворобами одержимим — від недугів зцілення, тим, хто під тягарем скорбот і напастей нестерпних падає і у житті своєму впадає у відчай, твоїми молитвами одержати швидке полегшення і визволення.

Не забудь, блаженний отче, і обитель цю святу, яка завжди тебе шанує, але збережи її і всіх, хто живе і подвизається в ній, і тих, хто на поклоніння до неї приходить, неушкодженими від спокус диявольських і всякого зла. Коли ж прийде наш відхід від цього тимчасового життя і переселення до вічного, не позбав нас Небесної допомоги, але твоїми молитвами всіх нас приведи до пристановища спасіння і покажи нас спадкоємцями всесвітлого Царства Хрис­тового, щоб ми оспівували і славили невимовні щедроти Чоловіколюбця Бога, Отця, і Сина, і Святого Духа, і твоє разом з Антонієм і Феодосієм батьківське заступництво навіки-віків. Амінь.

 

http://www.parafia.org.ua/biblioteka/molytvy/akafistnyk-tom-ii/akafist-prepodobnomu-ahapitu-likaryu-pecherskomu/ Создан 14 июн 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
free counters Погода в Рівному Волинська православна богословська академія bogoslov.cv.ua  Cвято Феодорівський чоловічий монастир